| Email* | |
| Mobile |
| IN SALES PACKAGE | Touch |
| SIM | Dual SIM |
| TOUCH SCREEN | Yes |
| CALL FEATURES | Auto call, Conference call |
| OPERATING FREQ | GSM 900/1800MHz |
| OSAndroidTM | v4.4 (KitKat) |
| USER INTERFACE | Standard Android User Interface |
| JAVA | No |
| PROCESSOR | 1.3 GHz Dual Core Processor |
| SIZE | 8.89cm (3.5) |
| RESOLUTION | HVGA (480x320) |
| COLOR | 16M |
| OTHER DISPLAY FEATURES | TFT |
| PRIMARY CAMERA | Yes, 2 MP |
| SECONDARY CAMERA | Yes, VGA |
| FLASH | Yes |
| VIDEO RECORDING | Yes, 3gp |
| HD RECORDING | No |
| ZOOM | Yes, digital zoom |
| OTHER CAMERA FEATURES | Burst Capture |
| SIZE | 113mm X 61mm X 12.65mm |
| TYPE | 1400mAh Li-ion Battery |
| TALK TIME | 11 hours 45 minutes |
| TALK TIME (2G) | 11 hours 45 minutes |
| STANDBY TIME (2G) | 290 hours |
| INTERNAL | 2 GB ROM |
| EXPANDABLE MEMORY | Expandable upto 32 GB |
| MEMORY | 256 MB RAM |
| INTERNAL MEMORY FOR USER | 322 MB |
| INTERNAL MEMORY FOR APPS | 590 MB |
| INTERNET FEATURES | Gmail, Email, Youtube |
| NAVIGATION | Yes |
| PREINSTALLED BROWSER | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | No |
| WIFI | 802 B/G/N |
| USB CONNECTIVITY | USB2.0 |
| TETHERING | USB, Hotspot |
| GPS SUPPORT | No |
| BLUETOOTH | BT3.0+HS |
| AUDIO JACK | 3.5mm |
| MUSIC PLAYER | MP3, MIDI, WAV, 3GP, AAC, AAC+, AMR-NB, AMR-WB, EAAC+, WMA |
| VIDEO PLAYER | MPEG4, H.263, H.264 Codec Support |
| FM | Yes |
| SAR VALUE | 1.6 W/kg |
| CALL MEMORY | Unlimited |
| SMS MEMORY | Unlimited |
| PHONE BOOK MEMORY | Unlimited |
| ADDITIONAL FEATURES | Flashlight , My Notes,We Chat |
| WARRANTY Summery | 1 year manufacturer warranty for Phone |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |