| Email* | |
| Mobile |
1.2 GHz Quad Core Processor Wi-Fi Enabled Dual SIM (GSM + GSM) 5 MP Secondary Camera Android v4.2 (Jelly Bean) OS Expandable Storage Capacity of 32 GB 13 MP Primary Camera 5.5-inch Capacitive Touchscreen
Key Features of Karbonn Titanium S9 (White) 1.2 GHz Quad Core Processor Wi-Fi Enabled Dual SIM (GSM + GSM) 5 MP Secondary Camera Android v4.2 (Jelly Bean) OS Expandable Storage Capacity of 32 GB 13 MP Primary Camera 5.5-inch Capacitive Touchscreen| Brand | Karbonn |
| Model ID | Titanium S9 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker |
| Handset Color | White |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Quad Core |
| Size | 5.5 Inches |
| Resolution | HD, 1280 x 720 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 13 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Auto Focus, Night Mode |
| Weight | 176.5 g |
| Type | Li-Ion, 2600 mAh |
| Internal | 16 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI, WAV |
| Video Player | Yes, Supports AVI, 3GP, H.263, H.264, MP4 |
| Ringtone | MP3, 64 Polyphonic |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor |
| Additional Features | Multi-tasking, MMS and EMS Enabled, STK, Power On / Off Animation, Caller ID, Embedded Games, CLID with Photo, Multi Languages Support, Calculator, Alarm, Stopwatch, Voice Recorder |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |