| Email* | |
| Mobile |
1.5 GHz Quad Core Processor Expandable Storage Capacity of 32 GB Wi-Fi Enabled Android v4.2 (Jelly Bean) OS 2 MP Secondary Camera 13 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 5-inch Full HD Display
Key Features of Karbonn Titanium S7 (Black) 1.5 GHz Quad Core Processor Expandable Storage Capacity of 32 GB Wi-Fi Enabled Android v4.2 (Jelly Bean) OS 2 MP Secondary Camera 13 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 5-inch Full HD Display| In Sales Package | Handset, Headset, Warranty Card, Charger, User Manual, Battery |
| Model ID | Titanium S7 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.5 GHz, Quad Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | Full HD, 1920 x 1080 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Multi-touch, OGS Technology |
| Primary Camera | Yes, 13 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Flash Support, Auto Focus |
| Size | 72x143.5x9.3 mm |
| Type | Li-Ion, 2000 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 200 hrs (2G) |
| Internal | 16 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| WAP | Yes |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| SAR Value | 0.521 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Gyroscope Sensor, Proximity Sensor, G-Sensor, Light Sensor, eCompass |
| Additional Features | Navigation Technology |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |