| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Karbonn Smart A29 (White)
1. Android v4.1.2 (Jelly Bean) OS
2. 4.7-inch LCD Capacitive Touchscreen
3. 1.2 GHz Dual Core Processor
4. 8 MP Primary Camera
5. Expandable Storage Capacity of 32 GB
6. Dual SIM (GSM + GSM) 7. Wi-Fi Enabled
Key Features of Karbonn Smart A29 (White) 1. Android v4.1.2 (Jelly Bean) OS 2. 4.7-inch LCD Capacitive Touchscreen 3. 1.2 GHz Dual Core Processor 4. 8 MP Primary Camera 5. Expandable Storage Capacity of 32 GB 6. Dual SIM (GSM + GSM) 7. Wi-Fi Enabled| Model Name | Karbonn Smart |
| Model ID | A29 |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Document Editor, Kingsoft Office |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Dual Core |
| Type | LCD |
| Size | 4.7 Inches |
| Resolution | qHD, 540 x 960 Pixels |
| Other Display Features | IPS Display, Gesture Support |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| Type | 2000 mAh |
| Internal | 4 GB |
| User Memory | 2.53 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP, Opera Mini, UC Browser |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| SAR Value | 0.910 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, G-Sensor |
| Additional Features | Sound Recorder, Voice Assisted GPS Navigation, Multi-tasking, Voice Search |
| Important Apps | Google Play, Gmail, Google Talk, WhatsApp, Saavn, Flipboard, ET, TOI, Karbonn Live, Hungama My Play, Outlook Email, Customizable Widgets, Notification Panel, Play Store |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |