| Email* | |
| Mobile |
Dual Standby SIM (GSM + GSM)
8 MP Primary Camera
1.2 GHz Quad Core Processor
5-inch TFT Capacitive Touchscreen
Wi-Fi Enabled
Android v4.1 (Jelly Bean) OS
2 MP Secondary Camera
Expandable Storage Capacity of 32 GB
| In Sales Package | Battery, Headset, User Manual, Warranty Card, Flip Cover, Handset, Charger, USB Cable |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Quad Core |
| Type | TFT |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | FWVGA, 854 x 480 Pixels |
| Other Display Features | Pinch to Zoom |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | Auto Focus, Panorama Mode, Multi Angle Shots, Continous Multi Shots, Face Detection, Smile Detection, Image Editor |
| Size | 74x145x9.9 mm |
| Weight | 186 g |
| Type | 2100 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G) |
| Standby Time | 240 hrs (2G) |
| Internal | 1.79 GB (User Memory) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| SAR Value | 0.763 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Light Sensor, Accelerometer, Proximity Sensor |
| Additional Features | Day Dream, More Detailed Notifications, Knowledge Graph, Application Backup, Scheduled Backup, Outlook Emails, Text-to-Speech, Voice Typing, Voice Search |
| Important Apps | Google Play, YouTube, WhatsApp, Facebook, Gmail, Google Talk, Google+, TOI, ET, Flipboard, News and Weather, Kingsoft Office, PoPi, UC Browser |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |