| Email* | |
| Mobile |
Key Features Dual SIM (GSM + GSM) Secondary Camera Support Android v4.1 (Jelly Bean) OS 5 MP Primary Camera Wi-Fi Enabled 4.4-inch Capcitive Touchscreen 1.2 GHz Quad Core Processor Expandable Storage Capacity of 32 GB
In a market that
Key Features Dual SIM (GSM + GSM) Secondary Camera Support Android v4.1 (Jelly Bean) OS 5 MP Primary Camera Wi-Fi Enabled 4.4-inch Capcitive Touchscreen 1.2 GHz Quad Core Processor Expandable Storage Capacity of 32 GB In a market that| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Pushmail |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| Java | Yes |
| Processor | 1.2 GHz, Quad Core |
| Size | 4.4 Inches |
| Resolution | qHD, 540 x 960 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Multi-touchscreen |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Auto Focus, Geo-tagging |
| Size | 66x134.6x9.25 mm |
| Type | Li-Ion, 1600 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 200 hrs (2G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP, Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MIDI, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4, H.263, AVI, 3GP, WMV, H.264 |
| FM | Yes |
| Ringtone | MP3, WAV |
| SAR Value | 0.506 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor |
| Additional Features | MMS and EMS Enabled, Power On or Off Animation, Caller ID, Embedded Games, Mobile TV, Multi Language Support, Calculator, Alarm, Stopwatch, World Times, Voice Recorder, Voice Input |
| Important Apps | Google Play, Skype |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |