| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, User Manual |
| Model ID | A52 |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Call Features | Speed Dialing, Hands Free, Loudspeaker |
| Operating system | Android Jelly Bean 4.2 |
| Processor | 1 GHz Dual Core Processor |
| Size | 8.9cm Capacitive Touch Screen 320x480p |
| Resolution | QQVGA, 128 x 160 Pixels |
| Primary Camera | 3.0 Mega Pixel with Flash |
| Front Camera | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Type | 1400mAh |
| Internal | 512 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| RAM | 256 MB |
| GPRS/WAP/EDGE/Email | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g |
| USB Connectivity | Yes |
| Sensor | G- Sensor |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes, with Recording |
| 3.5 mm Audio jack | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Additional Features | Dual LED Torch, Mobile Tracker, Data Security, English and Hindi Language Support |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |