| Email* | |
| Mobile |
Expandable Storage Capacity of 32 GB Secondary Camera Support 7-inch Capacitive Touchscreen 2 MP Primary Camera 1 GHz Dual Core Processor Wi-Fi Enabled Android v4.1 (Jelly Bean) OS
Expandable Storage Capacity of 32 GB Secondary Camera Support 7-inch Capacitive Touchscreen 2 MP Primary Camera 1 GHz Dual Core Processor Wi-Fi Enabled Android v4.1 (Jelly Bean) OS| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Processor | 1 GHz Dual Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | GSM 900, 1800; 3G |
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Sensors | G-Sensor |
| RAM | 512 MB |
| ROM | 4 GB |
| Internal Storage | 2 GB |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 800 x 480 pixels |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom, Multi-touch |
| Primary Camera | 2 megapixels |
| Mail Features |
| Battery Type | 3000 mAh |
| Wi-Fi | Yes |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android, Google Chrome |
| Video Playback | Yes |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth | Supported Profiles(A2DP) |
| Pattern Lock Security, Widgets, Play Store, Outlook Emails, YouTube, Flipboard, Games, Multi-tasking, Facebook, Google Talk, Video Chat, Live Wallpapers |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |