| Email* | |
| Mobile |
2 MP Primary Camera Secondary Camera Support 7-inch Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS Wi-Fi Enabled Dual SIM (GSM + GSM) 1 GHz Cortex-A9 Processor
2 MP Primary Camera Secondary Camera Support 7-inch Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS Wi-Fi Enabled Dual SIM (GSM + GSM) 1 GHz Cortex-A9 Processor| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Processor | 1 GHz Cortex-A9 |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | GSM 900, 1800 |
| In The Box | Warranty Card, Tablet, Battery, User Manual, Charger, Headset, USB Cable |
| Operating System | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| RAM | 512 MB |
| ROM | 4 GB |
| Internal Storage | 2 GB |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 800 x 480 pixels |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | 2 megapixels |
| Mail Features | |
| Document Support | Document Viewer, Document Editor |
| Other Business features | Office Suite |
| Battery Type | 3000 mAh |
| Wi-Fi | Yes |
| Other Internet Connectivity Options | Edge |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Video Playback | Yes |
| Video Formats Supported | AVI, 3GP, MP4, MPG |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth | Supported Profiles(A2DP) |
| Customizable Home Screens, Resizable Widgets, Multi-tasking, Video Chat, Pattern Lock Security, Google Play, Outlook Email, YouTube, Flipboard, Games, Facebook, Google Talk, Skype, Twitter |
| 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |