| Email* | |
| Mobile |
Secondary Camera Support
Dual SIM (GSM + GSM)
FM Radio
Wi-Fi Enabled
5 MP Primary Camera with Flash
Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS
1 GHz Dual Core Processor
Expandable Storage Capacity of 32 GB
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v4 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Type | 2000 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| Wifi | Yes |
| WAP | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports AMR, MP3, WAV, AAC |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP, AVI |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, G-Sensor, Light Sensor |
| Important Apps | Google Play |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |