| Email* | |
| Mobile |
4-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS Expandable Storage Capacity of 32 GB 3 MP Primary Camera Secondary Camera Support 1 GHz Processor Dual SIM (GSM + GSM)
4-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS Expandable Storage Capacity of 32 GB 3 MP Primary Camera Secondary Camera Support 1 GHz Processor Dual SIM (GSM + GSM)| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v4 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | 1 GHz |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 800 x 480 Pixels |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Size | 63.6x123.7x12.4 mm |
| Type | 1750 mAh |
| Internal | 202 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Pattern Lock Security, Customizable Menu and Widgets, Live Wallpapers, Intuitive Text Input, One Touch Word Selection, MMS Enabled, Voice Search |
| Important Apps | Inbuilt Applications, Google Play, WeChat, Gmail, WhatsApp, YouTube, News, Weather, Outlook |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |