| Email* | |
| Mobile |
Karbonn A15 is powered with 1 GHZ Ultra Fast processor for high speed processing & smoother operations of the device. The KARBONN A15 runs on the latest Android 4.0 Ice Cream Sandwich which is the latest and most popular Android Version for Smartphone allows smooth & efficient usage of device & apps. Karbonn A15 is a Dual SIM Android Phone with SIM 1 has 3G Support and SIM 2 has 2G Support. The Karbonn A15 features a High Definition 3.0 MP camera, Wi-Fi with latest technology supporting Wi-Fi 802.11 b/g/n , 3G Support (HSDPA 7.2 mbps) Karbonn A15 is also equipped with advanced features like Face detection. The Karbonn A15 can be turned into a portable Wi-Fi hotspot that can be shared and connected with up to 8 devices.
Karbonn A15 is powered with 1 GHZ Ultra Fast processor for high speed processing & smoother operations of the device. The KARBONN A15 runs on the latest Android 4.0 Ice Cream Sandwich which is the latest and most popular Android Version for Smartphone allows smooth & efficient usage of device & apps. Karbonn A15 is a Dual SIM Android Phone with SIM 1 has 3G Support and SIM 2 has 2G Support. The Karbonn A15 features a High Definition 3.0 MP camera, Wi-Fi with latest technology supporting Wi-Fi 802.11 b/g/n , 3G Support (HSDPA 7.2 mbps) Karbonn A15 is also equipped with advanced features like Face detection. The Karbonn A15 can be turned into a portable Wi-Fi hotspot that can be shared and connected with up to 8 devices.| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Pushmail |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4 (Icecream Sandwich) |
| Java | Yes |
| Processor | 1 GHz |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Face Detection, Geo-tagging |
| Type | Li-Ion, 1420 mAh |
| Standby Time | 150 hrs (2G) |
| Internal | 4 GB (2.5 GB User Memory) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | Yes, A-GPS with Google Maps |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, H.264, 3GP, H.263 |
| FM | Yes |
| Ringtone | MP3 |
| SAR Value | 0.595 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, G-Sensor, Ambient Light Sensor |
| Additional Features | Phone Security, Games, MMS Enabled, CLID with Photo, Calculator, Alarm Clock, Voice Recorder, Voice Input |
| Important Apps | Google, Google Play, Facebook, Picasa, Flickr, Twitter, Yahoo, Google Talk, WhatsApp, NexGtv, PayTM |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
purchased it on feb 13 n within months it started to hang... n now the display is gone. :(
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |