| Email* | |
| Mobile |
Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.1 (Jelly Bean) OS FM Radio 1 GHz Dual Core Processor 5 MP Primary Camera Wi-Fi Enabled Dual SIM (GSM + GSM) 3.9-inch Capacitive Touchscreen Secondary Camera Support
Key Features of Karbonn Smart A10 (Black) Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.1 (Jelly Bean) OS FM Radio 1 GHz Dual Core Processor 5 MP Primary Camera Wi-Fi Enabled Dual SIM (GSM + GSM) 3.9-inch Capacitive Touchscreen Secondary Camera Support| Brand | Karbonn |
| Model Name | Smart |
| Model ID | Smart A10 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| Size | 3.9 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| Type | 1400 mAh |
| Internal | 512 MB (104 MB User Memory) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP |
| GPRS | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, G-Sensor |
| Additional Features | Customizable Menu and Widgets, MMS Enabled |
| Important Apps | Inbuilt Applications, Karbonn Live, Outlook Email, Play Store |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |