| Email* | |
| Mobile |
7-inch HD Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled Android v4.1 (Jelly Bean) OS 1 GHz ARM Cortex-A9 Dual Core Processor 0.3 MP Secondary Camera Dual Standby SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 2 MP Primary Camera Wireless FM Radio
Key Features of iBall Performance Series 3G 7334i Tablet (Wi-Fi, 3G, 16 GB) 7-inch HD Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled Android v4.1 (Jelly Bean) OS 1 GHz ARM Cortex-A9 Dual Core Processor 0.3 MP Secondary Camera Dual Standby SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 2 MP Primary Camera Wireless FM Radio| Brand | iBall |
| Model ID | 3G 7334i |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Processor | 1 GHz ARM Cortex-A9 Dual Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G |
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| RAM | 1 GB DDR3 |
| Internal Storage | 16 GB (Approx. 2 GB of Built-in Storage is Utilized by OS and Application File) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 1024 x 600 pixels |
| Other Display Features | HD Screen |
| Primary Camera | 2 megapixels |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Flash Support | LED |
| Mail Features |
| Battery Type | 3000 mAh Lithium - Ion |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Video Playback | Yes , HD Playback |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Radio | Yes |
| GPS | Yes, A-GPS |
| Map Support | Google Maps |
| USB | Yes, Micro USB |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |