| Email* | |
| Mobile |
Vodafone Blue-VF555 is a GSM phone. Vodafone Blue-VF555, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Vodafone Blue-VF555 price is optimal and it is a great buy.
Vodafone Blue-VF555 is a GSM phone. Vodafone Blue-VF555, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Vodafone Blue-VF555 price is optimal and it is a great buy.| Battery | Li-Ion |
| Talk Time | Up to 10Hrs |
| Capacity | 1000 mAh |
| Bluetooth | Available |
| Keypad | Available |
| QWERTY | Available |
| Display Type | 2.4 Inch, TFT |
| Number of Colors | 256K |
| Speaker | Available |
| Type | Megapixel |
| MegaPixel | 2 MP |
| Flash | Available |
| FM Radio | Available |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Available |
| Music Formats | MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, MIDI |
| Video Formats | MP4, 3GP |
| Image Formats | JPEG, GIF, BMP |
| Ringtones | MP3 |
| Contacts Management | Available |
| SMS | Available |
| MMS | 1.20 |
| Available |
| Internet | Available |
| IM | Available |
| Available | |
| Browser | Opera Mini 5 |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |