| Email* | |
| Mobile |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Dimensions | 124 x 64.2 x 12.5 mm |
| Weight | 145.3 g |
| Built-in nHD projector | |
| Touch-sensitive controls | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.0 inches (~233 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| TouchWiz UI v4.0 | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB storage, 768 MB RAM |
| GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSDPA, 14.4 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP, HS |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face and smile detection |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary | Yes, 1.3 MP |
| OS | Android OS, v2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | NovaThor U8500 |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black |
| SNS integration | |
| MP4/DivX/WMV/H.264/H.263 player | |
| MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player | |
| Organizer | |
| Image/video editor | |
| Document editor | |
| Google Search, Maps, Gmail, | |
| uTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration | |
| Voice memo/dial/commands | |
| Predictive text input (Swype) | |
| Standard battery, Li-Ion 2000 mAh |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |