| Email* | |
| Mobile |
With Smart Stay on the new Samsung Galaxy S III, it is now your look that commands your phone! The front camera looks deep into your eyes and maintains a bright display for continued viewing pleasure. What a bright idea!
With the Buddy Photo Share feature on the Samsung Galaxy S III, managing and sharing photos couldn
With Smart Stay on the new Samsung Galaxy S III, it is now your look that commands your phone! The front camera looks deep into your eyes and maintains a bright display for continued viewing pleasure. What a bright idea! With the Buddy Photo Share feature on the Samsung Galaxy S III, managing and sharing photos couldn| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE (regional) |
| Dimensions | 136.6 x 70.6 x 8.6 mm |
| Weight | 133 g |
| Touch-sensitive controls | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 4.8 inches (~306 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| TouchWiz UI v4.0 | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16/32/64 GB storage, 1 GB RAM |
| GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, EDR |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go |
| Primary | 8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Simultaneous HD video and image recording, geo-tagging, touch focus, face and smile detection, image stabilization |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary | Yes, 1.9 MP, 720p@30fps |
| OS | Android OS, v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Exynos 4212 Quad |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP |
| Sensors | Accelerometer, gyro, RGB sensor, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Pebble blue, Marble white |
| MicroSIM card support only | |
| S-Voice natural language commands and dictation | |
| Smart Stay eye tracking | |
| Dropbox (50 GB storage) | |
| Active noise cancellation with dedicated mic | |
| TV-out (via MHL A/V link) | |
| SNS integration | |
| MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 player | |
| MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player | |
| Organizer | |
| Image/video editor | |
| Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) | |
| Google Search, Maps, Gmail, | |
| uTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration | |
| Voice memo/dial/commands | |
| Predictive text input (Swype) | |
| Standard battery, Li-Ion 2100 mAh | |
| Stand-by | Up to 590 h (2G) / Up to 790 h (3G) |
| Talk time | Up to 21 h 40 min (2G) / Up to 11 h 40 min (3G) |
when will it be available on mobile stores
i want this product on EMI please reply me
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |