| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, Headset |
| Form | CandyBar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM (Dual Standby) |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker, Call Timer |
| Handset Color | Black |
| Type | TFT |
| Size | 2 Inches |
| Resolution | 128 x 160 Pixels |
| Colors | 256 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | Yes, 128 x 160, 15 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | Multi-shot Mode, Photo Effects |
| Size | 45.7 x 111.6 x 13.5 mm |
| Weight | 80 g |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talktime | 11 hrs (2G) |
| Standby Time | 555 hrs (2G) |
| Internal | 7.5 MB |
| Expandable Memory Slot | microSD, upto 2 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | NetFront 3.5, WAP 2.0 |
| GPRS | Yes, Class 10, 48 kbps |
| Edge | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G | No |
| Wifi | No |
| WAP | Yes, v2 |
| USB connectivity | Yes |
| GPS Support | No |
| Bluetooth | Yes, v2 |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4, H.264 |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | MP3, 40 Polyphonic, MIDI |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Java | Yes |
| Call Memory | 20 |
| SMS Memory | 1000 |
| Phonebook Memory | 1000 |
| Additional Features | vCard and vCalendar, PC Sync Application, Calendar, Scheduler, Clock, WorldTime, Alarm, Currency Converter, Calculator, Memo book, Stop Watch, Countdown timer,Organizer, Predictive Text Input |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |