| Email* | |
| Mobile |
| Height | 164.2 mm |
| Width | 85.9 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Weight | 220 g |
| Display Size | 6 Inch |
| Display resolution | HD720 (1280 x 720) |
| Display features | Brightness control, High brightness mode, Color boosting, Refresh rate 60 Hz, Lumia Color profile, Wide viewing angle, Corning Gorilla Glass 3, Sunlight readability enhancements |
| Display colors | HighColor (24-bit/16M) |
| Aspect ratio | 0.672916666666667 |
| Pixel density | 245 ppi |
| Display technology | ClearBlack, IPS LCD |
| Touch screen technology | Super sensitive touch |
| Sensors | Ambient light sensor, Accelerometer, Proximity sensor, Magnetometer |
| SW Platform | Windows Phone |
| Software release | Windows Phone 8 |
| Processor name | Qualcomm Snapdragon S4 |
| Processor type | Dual-core 1.7 GHz |
| Main camera sensor | 5 MP |
| Camera Resolution | 2592 x 1936 pixels |
| Main camera focus type | Auto focus with two-stage capture key |
| Camera digital zoom | 4x |
| Sensor size | 1/4 inch |
| Main camera f-number/aperture | f/2.4 |
| Camera focal length | 28 mm |
| Camera minimum focus range | 10 cm |
| Flash type | LED flash |
| Flash operating range | 1.0 m |
| Secondary camera resolution | 640 x 480 pixels |
| Secondary camera f-number/aperture | f/2.8 |
| Secondary camera - other features | Video recording, Still image capture, Video call |
| Music apps | Nokia Music, Mix Radio, Xbox Music |
| Music format | ASF, MP4, AAC, AMR, MP3, M4A, WMA, 3GP, 3G2 |
| Radio | Internet Radio, FM Radio |
| Voice recording | Yes |
| Camera video resolution | 1080p (Full HD, 1920 x 1080) |
| Camera video frame rate | 30 fps |
| Camera video zoom | 4x |
| Video playback frame rate | 30 fps |
| Video playback codecs | VC-1, Windows video, H.264/AVC, H.263, MPEG-4 |
| Video playback file formats | MP4, WMV, AVI, 3GP, 3G2, M4V, MOV |
| Video recording formats | MP4/H.264 |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |