| Email* | |
| Mobile |
| In the Box | Handset, Battery, Quick Guide, Charger |
| Model Name | Lumia |
| Model ID | Nokia 630 |
| Form | Bar |
| SIM Size | Micro SIM |
| SIM Type | Single SIM, GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Document Editor, Pushmail (Microsoft Exchange ActiveSync), Excel, Word, Power Point, OneNote, OneDrive Storage for Documents and Notes, Adobe Reader, PDF, Outlook, Office 365 |
| Call Features | Conference Call, Speed Dialing, Loudspeaker, Call Divert |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Windows v8.1 |
| User Interface | Touch UI |
| Processor | 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon 400, Quad Core |
| Type | LCD |
| Size | 4.5 Inches |
| Resolution | FWVGA, 854 x 480 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Wide Viewing Angle, Lumia Color Profile, Multi-point Touch, Corning Gorilla Glass 3, IPS Display, ClearBlack Display Technology |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280, 30 fps |
| HD Recording | HD |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | 1/4 inch, f/2.4 Aperture, Focal Length |
| Size | 66.7x129.5x9.2 mm |
| Weight | 134 g |
| Type | 1830 mAh |
| Talk Time | 16 hrs (2G), 13 hrs (3G) |
| Standby Time | 648 hrs (2G) |
| Internal | 8 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 128 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Internet Explorer 11 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes, 236.8 kbps |
| 3G | Yes, 21.1 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, A-GLONASS, BeiDou |
| Bluetooth | Yes, v4, Supported Profiles (PBAP 1.1, GATT, HFP 1.6, OPP 1.1, AVRCP 1.4, A2DP 1.2) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Charging Point | Micro USB |
| Music Player | Yes, Supports ASF, AAC, MP3, M4A, WMA, AMR |
| Video Player | Yes, Supports 3G2, MP4, 3GP, MOV, WMV, M4V, AVI, HD |
| FM | Yes |
| Sound Enhancement | Nokia MixRadio, Xbox Music, DRM Support |
| Ringtone | MP3 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Additional Features | Micro-USB-B, Wi-Fi Security Modes, OneDrive Cloud Storage, Free Cloud Storage |
| Important Apps | Via Windows Phone Apps, Nokia Photo Transfer for Mac, DirectX 11, XBox-Live Hub, Gmail, Nokia Mail, Windows Live, Hotmail, Yahoo Mail, IBM Notes Traveler, WhatsApp. |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |