| Email* | |
| Mobile |
Micromax has launched its first tablet in the Canvas series called the Canvas Tab P650. This Android tablet with voice-calling ability.
Talking of specifications, the Canvas Tab P650 flaunts an 8-inch IPS (1024 Micromax has launched its first tablet in the Canvas series called the Canvas Tab P650. This Android tablet with voice-calling ability. Talking of specifications, the Canvas Tab P650 flaunts an 8-inch IPS (1024
| Brand | Micromax |
| Model ID | Canvas Tab P650 |
| Color | White |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Processor | 1.2 GHz Quad Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | GSM 900, 1800; 3G |
| Operating System | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Sensors | G-Sensor |
| RAM | 1 GB DDR3 |
| ROM | 16 GB |
| Internal Storage | 11.07 GB User Memory and 1.73 GB for Apps |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 8 inch Capacitive Touchscreen with 1024 x 768 pixels ,16 M Colors |
| Other Display Features | IPS Display, Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | 5 megapixels |
| Secondary Camera | 2 megapixels |
| Video Recording | Yes (30 fps) |
| Other Camera Features | Auto Focus, Zoom Level - 4x, Brightness Level - 5, Multi-shot, Night Mode, Wide Screen Video |
| Mail Features | |
| Document Support | Document Viewer |
| Other Business features | Kingsoft Office |
| Battery Type | 4800 mAh Lithium - Ion |
| Talk Time | 10 hrs |
| Standby Time | 400 hrs |
| Internet Browsing Time | 5 hrs |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes, 42 Mbps HSDPA; 21 Mbps HSUPA |
| Other Internet Connectivity Options | Gprs, Edge |
| Pre-Installed Browser | Android, Opera Mini, WAP 2.0 |
| Video Playback | Yes |
| Video Formats Supported | MP4, MPEG4, H.264, AVI |
| Audio Formats Supported | MP3, MIDI, AAC |
| Radio | Yes |
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | Internet On-The-Go with 3G |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v3, Supported Profiles(A2DP, HFG, OPP, AVRCP) |
| Dimensions | 204 x 154 x 9.6 mm |
| Rich and Interactive Notification, Screen Lock Action, Apps Tray, Navigation, Multi-tasking, World Clock, Alarm, Calculator, Calendar, Games, Intuitive Text Input, Google Play Store, FOTA, Spuul, M!Security, M!Live, Video or Browser Pinning, Music Hub, Look Away To Pause, NFS Shift |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |