| Email* | |
| Mobile |
Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB 2 MP Primary Camera 0.3 MP Secondary Camera Android v4.1.2 (Jelly Bean) OS Dual SIM (GSM + GSM) 1 GHz ARM Cortex-A5 Processor 5-inch TFT Capacitive Touchscreen.
Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB 2 MP Primary Camera 0.3 MP Secondary Camera Android v4.1.2 (Jelly Bean) OS Dual SIM (GSM + GSM) 1 GHz ARM Cortex-A5 Processor 5-inch TFT Capacitive Touchscreen.| Model Name | Bolt |
| Model ID | A71 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz ARM Cortex-A5 |
| Type | TFT |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Other Camera Features | Fixed Focus, Zoom Level - 7, Brightness Level - 6 |
| Size | 78.6x148.9x10 mm |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion, 2000 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 200 hrs (2G) |
| Internal | 512 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 512 MB ROM |
| Preinstalled Browser | Android |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (EDR, A2DP) |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP, AVI |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |