| Email* | |
| Mobile |
| Form | Touch |
| SIM | Dual SIM |
| Business Features | |
| Call Features | Loudspeaker |
| CPU | 1GHz Dual-core, ARM Cortex A9 32-bit RISC |
| OS Version | Android 4.2 Jellybean |
| Operating Freq | GSM900/1800MHz WCDMA 2100MHz |
| RAM | 512 MB |
| Sensors | G Sensor, Light Sensor |
| Type | TFT |
| Size | 4.5 Inch |
| Primary | 5 MP |
| Secondary | 0.3 MP |
| Flash | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| A2DP Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| 2G Network | Yes |
| 3G Network | Yes |
| GPS Support | No |
| USB connectivity | Yes |
| GPRS | Yes |
| Edge | Yes |
| Browser | Yes |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | 32 GB |
| FM Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Video Player | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Audio Recording | Yes |
| Type | 1800 mAh |
| Talk Time | 7 Hours |
| Standby Time | 350 Hours |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Other Features | |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Messaging | Yes |
| In Sales Package | Handset, Charger, Cable, User Manual, Warranty Card |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |