| Email* | |
| Mobile |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Conference Call, Hands Free, Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v2.3.7 (Gingerbread) |
| Processor | 832 MHz |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 320 x 480 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Multi-touch |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 640 x 480 |
| Other Camera Features | Flash Support, Zoom |
| Type | 1500 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 140 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4 |
| FM | Yes |
| Ringtone | MP3 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Additional Features | Games, International Call, Flight Mode, Notifications Panel, Audio Recorder |
| Important Apps | Google Play Store, Mi Buddy, Mi Store, Widgets, Google, Gmail |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |