| Email* | |
| Mobile |
Maxx MX 151e has a brilliant 1.8 Inch screen size with resolution of awesome pixels and nice colors combination. The Maxx MX 151e has a good camera.It runs on a fast processor. Maxx MX 151e has latest operating system. It has other features like lots of. Maxx MX 151e has 3~3.5 hrs talk time.
Maxx MX 151e has a brilliant 1.8 Inch screen size with resolution of awesome pixels and nice colors combination. The Maxx MX 151e has a good camera.It runs on a fast processor. Maxx MX 151e has latest operating system. It has other features like lots of. Maxx MX 151e has 3~3.5 hrs talk time.| Body Type | Bar |
| Battery Life/Talk time | 3.5 Hours |
| Standby Talktime | 300 Hours |
| Width | 45 mm |
| Depth | 13 mm |
| Length | 107 mm |
| Weight | 48 g |
| Camera | Yes |
| Camera Resolution | VGA, 0.3 MP |
| Display Size | 1.8 inches |
| Display Resolution | 128 x 160 pixels |
| Dispaly Type | TFT LCD |
| Colours | 65K |
| Card Slot | Yes |
| Complimentary Card | N/A |
| Expandable Memory | 4 GB |
| FM Radio | Yes |
| MMS | Yes |
| MP3 Player | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Connector | Yes |
| GPRS | Yes |
| WAP | Yes |
| Cellular Network | GSM |
| SIM Type | Dual SIM |
| Input Type | Alphanumeric Keypad |
| Handsfree Speaker | Yes |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |