| Email* | |
| Mobile |
99.4 g
3.5 ounces
103 x 57 x 13 mm
3.4 x 2.2 x 0.4 inches
Talk time (up to): 5 hours
Standby time (up to): 470 hours
Music listening time (up to): 30 hours
Video playback time (up to): 3 hours
| Form | Bar |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Pushmail (ActiveSync, Mail for Exchange) |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker, Call Divert |
| Handset Color | White |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| User Interface | Timescape |
| Processor | 1 GHz Qualcomm Snapdragon |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 320 x 480 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Scratch Resistant, Multi-touch (Upto 2 Fingers Supported), Pinch-to-Zoom, Gesture Input, Auto Rotate |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 640 x 480 |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | Album, Auto Focus, Geo-tagging, Self-timer, Image Editor |
| Size | 11x113.5x61.8 mm |
| Weight | 115.7 g |
| Type | 1530 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G), 6 hrs (3G) |
| Standby Time | 530 hrs (2G), 530 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes, 86 kbps |
| EDGE | Yes, 237 kbps |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (HSP 1.2, OPP 1.2, A2DP 1.2, AVRCP 1.3, HFP 1.5, EDR, PAP 1.0) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| DLNA | Yes |
| Music Player | Yes, Supports eAAC+, MIDI, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports H.263, MP4, 3GPP, H.264 |
| FM | Yes |
| Sound Enhancement | 3D Surround Sound, xLOUD Technology, 2 Mic Noise Suppression |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer |
| Additional Features | Walkman Application, Data Monitoring, HD Voice, PlayNow, TrackID, Handwriting Recognition, Predictive Text Input, MMS Enabled, 3D Games, Motion Gaming, Audio and Video Streaming, Alarm, Flight Mode, Calculator, Calendar, E-Manual, Media Go, Audio Recording, vCard, Voice Input |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |