| Email* | |
| Mobile |
1.3 MP Primary Camera Bluetooth Support FM Radio Expandable Storage Capacity of 16 GB Alphanumeric Keypad Dual SIM (GSM + GSM) 1.8-inch Screen
Key Features of Intex Neo Smart (Grey) 1.3 MP Primary Camera Bluetooth Support FM Radio Expandable Storage Capacity of 16 GB Alphanumeric Keypad Dual SIM (GSM + GSM) 1.8-inch Screen| Brand | Intex |
| Model ID | Neo Smart |
| Form | Bar |
| SIM Size | Mini SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Hands Free, Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Size | 1.8 Inches |
| Resolution | QQVGA, 128 x 160 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Size | 47.2x113x13 mm |
| Weight | 92 g |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 200 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, AVI |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 500 |
| Additional Features | Pre-loaded Games, English and Hindi Language Support, Call Blacklist, Auto Call Record, Mobile Tracker, Data Protector, Calculator, Calendar, Alarm, Torch, Sound Recorder |
| Important Apps | Intex Zone |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |