| Email* | |
| Mobile |
1.2 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM) Android v4.2 (Jelly Bean) OS 1.2 GHz Quad Core Processor Wi-Fi Enabled 5-inch HD IPS Touchscreen 8 MP Primary Camera
Key Features of XOLO Q1000 (Black) 1.2 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM) Android v4.2 (Jelly Bean) OS 1.2 GHz Quad Core Processor Wi-Fi Enabled 5-inch HD IPS Touchscreen 8 MP Primary Camera| Model ID | Q1000 |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Quad Core |
| Graphics | PowerVR SGX544 |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | HD, 1280 x 720 Pixels |
| Other Display Features | IPS Display, Vivid and Sharp Display, 5 Finger Touch Display |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 1.2 Megapixel |
| Other Camera Features | BSI Sensor, Auto Focus, CMOS Sensor |
| Size | 70.8x143.5x8.8 mm |
| Type | 2100 mAh |
| Talk Time | 14 hrs (2G), 10 hrs (3G) |
| Standby Time | 350 hrs (2G), 346 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| 3G | Yes, 42.2 Mbps HSDPA; 11.5 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Full HD |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Additional Features | Smart Multi-tasking |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |