| Email* | |
| Mobile |
| Frequency Bands | 850/900/1800/1900 |
| HSDPA/HSUPA | up to 21 Mbps (DL) |
| Chipset | BCM23550 |
| CPU | 1.2 GHz Quad Core |
| Operating System | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Videocore IV |
| Clock Speed | 312 MHz |
| Dimensions | 143.3 x 72.9 x 8.95 mm |
| Hard Keys | Power Key, Volume Rocker |
| Slots | SIM card slots (2), micro USB, microSD Card slot, 3.5 mm audio jack |
| Display Size | 12.7 cm (5) |
| Resolution | FWVGA 480 x 854, 196 ppi |
| Colors | 16M |
| Display Technology | In-plane Switching (IPS) |
| GLONASS | yes |
| Assisted GPS | yes |
| Rear camera | 5 MP with BSI sensor technology |
| Front camera | VGA |
| Flash support | Yes, single LED |
| Auto focus | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Audio codecs supported | MP3, MIDI, WAV, 3GP, AAC,AMR-NB, AMR-WB, AAC+,EAAC+,WMA |
| FM Radio Support | Yes |
| Video Recording | 720p (Rear) |
| Video Playback | 1080p |
| Video codecs supported | MPEG4, H.263, H.264 |
| Video Player | Android Video Player |
| USB | High Speed USB, USB On the go (OTG) |
| Bluetooth | v4.0 |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| Internal Memory* | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Expandable Memory | up to 32 GB |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Talk time (2G) | up to 18 hours |
| Talk time (3G) | up to 11 hours |
| Browsing (3G) | up to 4.5 hours |
| Music playback (using wired headsets) | up to 47 hours |
| Music Playback Time (via internal Speakers) | up to 32 hours |
| Video playback (using internal Speakers) | up to 4.6 hours |
| Video playback (using wired headsets) | up to 4.7 hours |
| Total standby time (2G, single SIM) | up to 700 hours |
| Total standby time (3G, single SIM) | up to 526 hours |
Sabse ghateya service xolo mobility services no response costmer koi services nahi deta hair inks service center
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |