| Email* | |
| Mobile |
Xolo is all set to take on the big boys and give the competition a run for its money. After launching the world
Xolo is all set to take on the big boys and give the competition a run for its money. After launching the world| In Sales Package | Handset, Headset, Warranty Card, Battery, User Manual, Data Cable, Charger |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 Inches |
| Resolution | qHD, 960 x 540 Pixels |
| Color | 16 M |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Auto Focus, Self Timer, Touch Focus, High Dynamic Range |
| Size | 68.5x136x9.1 mm |
| Weight | 115 g |
| Type | Li-Ion, 1700 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G), 3 hrs (3G) |
| Standby Time | 425 hrs (2G), 288 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB (2 GB User Memory) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.7 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| SAR Value | 0.59 W/Kg, GSM 1800 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light Sensor |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |