| Email* | |
| Mobile |
5 MP Primary Camera 4-inch Capacitive Touchscreen Android v4.2 (Jelly Bean) OS Expandable Storage Capacity of 32 GB 0.3 MP Secondary Camera 1.3 GHz Dual Core Processor Dual SIM (GSM + GSM) FM Radio Wi-Fi Enabled
Key Features of XOLO A500S IPS (Black) 5 MP Primary Camera 4-inch Capacitive Touchscreen Android v4.2 (Jelly Bean) OS Expandable Storage Capacity of 32 GB 0.3 MP Secondary Camera 1.3 GHz Dual Core Processor Dual SIM (GSM + GSM) FM Radio Wi-Fi Enabled| Model ID | A500S IPS |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz, Dual Core |
| Graphics | Mali-400 MP |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Touch Focus |
| Size | 63.2x125x8.98 mm |
| Type | 1400 mAh |
| Talk Time | 10 hrs (2G), 8 hrs (3G) |
| Standby Time | 492 hrs (2G), 470 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| 3G | Yes, 21.1 Mbps HSDPA; 5.6 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, HD |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Additional Features | Every Week User can Download 2 New X-themes from Internet, 6 Pre-bundled X-themes, Android Video Player |
| Important Apps | XOLO Secure (Anti-theft App), X-themes Application |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |