| Email* | |
| Mobile |
Android v4.1 (Jelly Bean) OS 8 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 1.2 MP Secondary Camera 5-inch Capacitive Touchscreen 1 GHz Dual Core Processor Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB
Android v4.1 (Jelly Bean) OS 8 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 1.2 MP Secondary Camera 5-inch Capacitive Touchscreen 1 GHz Dual Core Processor Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | HD, 1280 x 720 Pixels |
| Other Display Features | IPS Display, OGS Display Technology |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 1.2 Megapixel |
| Other Camera Features | BSI Sensor, Auto Focus |
| Size | 70.8x143.5x8.8 mm |
| Type | 2100 mAh |
| Talk Time | 14 hrs (2G), 10 hrs (3G) |
| Standby Time | 350 hrs (2G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, HD |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Additional Features | Clock, Multi-tasking, Sleek and Ergonomic Design |
| Important Apps | YouTube |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
i purchased XOLO Q1000 via Flipkart about one month back. Within one month its screen got damaged and i got no reply on customercare center. they provide me phone no of mr Satish kashyap company's north area manager, which never replied me despite repeated call. i send message and many mails but got no reply finaly they told me it will cost 8000 rs to repair. ultimately i have to change my phone as they told they have no proper centre in jaipur. Only one thing i learnt that never waste your hard earned money on some XOLO like shit.
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |