| Email* | |
| Mobile |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Dimensions | 116 x 59 x 9.9 mm |
| Weight | 107 g |
| Touch | Touch-sensitive controls |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 854 pixels, 3.7 inches (~265 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass, Floating touch display |
| Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot | Yes, microSD |
| Internal | 8 GB (5GB user accessible), 512 MB RAM |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, HSUPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Primary | 5 MP, 2592?1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, 3D sweep panorama, image stabilization |
| Video | Yes, 720p@30fps, continuous autofocus, video light |
| Secondary | No |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread), planned upgrade to v4.0 |
| Chipset | NovaThor U8500 |
| CPU | Dual-core 1 GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White, Red |
| SNS integration | |
| Active noise cancellation with dedicated mic | |
| MP4/H.263/H.264/WMV player | |
| MP3/eAAC+/WMA/WAV player | |
| Google Search, Maps, Gmail, | |
| uTube, Calendar, Google Talk | |
| Document viewer | |
| Voice memo/dial/commands | |
| Predictive text input | |
| Stand-by | Up to 470 h (2G) / Up to 475 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Music play | Up to 40 h |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |