| Email* | |
| Mobile |
| 128 x 64 x 10.6 mm | |
| Weight | 144 g |
| Card Slot | No |
| Internal | 32 GB storage, 1 GB RAM |
| Battery | Standard battery, Li-Ion 1750 mAh |
| Talktime | Up to 7 h 30 min (2G) / Up to 8 h 30 min (3G) |
| Music Play | Up to 25 h |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| USB Connector | Yes, microUSB v2.0 |
| GPRS | Up to 86 kbps |
| EDGE | Up to 237 kbps |
| Speed | HSDPA, 14.4 Mbps; HSUPA, 5.8 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| NFC | Yes |
| Touch Screen | Available |
| Display Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen |
| Size | 4.3 inches (~342 ppi pixel density) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Colors | 16M colors |
| Protection | Scratch resistant, Sony Mobile BRAVIA Engine, Timescape UI |
| Speaker | Available |
| Type | Megapixel |
| Primary | 12 MP, 4000x3000 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, 3D sweep panorama, image stabilization |
| Video | Yes, 1080p@30fps, continuous autofocus, video light, video stabilizer |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
| Available |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread), planned upgrade to v4.0 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| GPU | Adreno 220 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| MicroSIM card support only | |
| TV launcher | |
| SNS integration | |
| HDMI port | |
| Active noise cancellation with dedicated mic | |
| MP4/H.263/H.264/WMV player | |
| MP3/eAAC+/WMA/WAV player | |
| TrackID music recognition | |
| Google Search, Maps, Gmail, | |
| YouTube, Calendar, Google Talk | |
| Document viewer | |
| Voice memo/dial/commands | |
| Predictive text input | |
| 1 Year Manufacturer Warranty |
| Product will be delivered for all urban areas serviceable by major courier agencies. For remote / rural areas the product will be sent by local couriers / Indian Speed Post and may take little more time. | |
| No Deliveries on Sunday and National Holidays. |
I want to purchase xperia-sis it on free EMIs. plz let me know.
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |