| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Samsung Galaxy Pocket Neo S5312 (White)
3-inch TFT LCD Touchscreen Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB 2 MP Primary Camera 850 MHz Cortex-A9 Processor Android v4.1 (Jelly Bean) OS Smart Dual Active SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording
Key Features of Samsung Galaxy Pocket Neo S5312 (White) 3-inch TFT LCD Touchscreen Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB 2 MP Primary Camera 850 MHz Cortex-A9 Processor Android v4.1 (Jelly Bean) OS Smart Dual Active SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording| In Sales Package | Charger, User Manual, Battery, Handset |
| Form | Bar |
| SIM Size | Micro SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Smart Dual Active) |
| Touch Screen | Yes |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | White |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| User Interface | TouchWiz UX |
| Processor | 850 MHz Cortex-A9 |
| Type | TFT LCD |
| Size | 3 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 15 fps |
| Other Camera Features | Fixed Focus, CMOS Sensor |
| Size | 57.8x104.95x11.8 mm |
| Weight | 100.5 g |
| Type | 1200 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (3G) |
| Standby Time | 300 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Chrome |
| 3G | Yes, 5.76 Mbps HSUPA; 7.2 Mbps HSDPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Navigation Technology | A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4, Supported Profiles (A2DP, GAP, SPP, PBAP, HFP, PBA, HID, OPP, MAP, HSP, AVRCP, PAN) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports FLAC, MIDI, MP3, eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports H.263, WebM, 3G2, 3GP, MPEG4, H.264, MKV |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Geo-magnetic Sensor, Digital Compass |
| Additional Features | Shake to Update, Cost Saving Feature, Multi SIM Widget, Wi-Fi Direct, Turn Over to Mute, Safe Call Dialler, Multi-tasking, Quick Memo, PC Application (Kies) |
| Important Apps | ChatON, Google+, Google Talk, Samsung Apps, Google Search |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |