| Email* | |
| Mobile |
The Newest Android Dual Sim Phone. The phone is a revised edition of the Samsung Galaxy Y.
ADVANTAGES: - Increased Camera from 2MP to 3.15MP - Increased Battery from 1200mAh to 1300mAh
The Newest Android Dual Sim Phone. The phone is a revised edition of the Samsung Galaxy Y. ADVANTAGES: - Increased Camera from 2MP to 3.15MP - Increased Battery from 1200mAh to 1300mAh| Length | 109.8 mm |
| Width | 60 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Weight | 109 gms |
| Internal Memory | 512 MB RAM, 384 MB RAM |
| Memory Card Type | Micro SD |
| Extendible Memory | Upto 32GB |
| Battery | Standard Li-Ion |
| Talk Time | Up to 9 hrs |
| Standby Time | Up to 360 hrs |
| Capacity | 1300 mAh |
| Bluetooth | Available |
| Wifi | Available |
| 3G | Available |
| USB Connector | Available |
| GPRS | Available |
| Touch Screen | Available |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Number of Colours | 256K |
| Display Size | 3.14 inch |
| Voice Dial | Available |
| Loudspeaker | Available |
| Type | Megapixel |
| Megapixel | 3.15 MP |
| Video Recording | Available |
| FM Radio | Available |
| Music Player | Available |
| Video Player | Available |
| Music Formats | MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Formats | MP4/WMV/H.264 |
| Video Recording | Available |
| Ringtones | MP3 |
| Google Search | |
| Maps | |
| Gmail | |
| YouTube | |
| Calendar | |
| Google Talk | |
| Picasa integration |
| SMS | Yes |
| MMS | Yes |
| Yes |
| Organizer | |
| Image/video editor | |
| Document viewer | |
| Voice memo/dial | |
| Predictive text input |
| Product will be delivered for all urban areas serviceable by major courier agencies.For remote / rural areas the product will be sent by local couriers and may take little more time. | |
| No Deliveries on Sunday and National Holidays. |
mast hai
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |