| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 (Black)
4-inch TFT Capactive Touchscreen
Dual SIM (GSM + GSM)
Android v4.2 (Jelly Bean) OS
5 MP Primary Camera
Wi-Fi Enabled
0.3 MP Secondary Camera
1.2 GHz Cortex-A9 Dual Core Processor
FM Radio
Expandable Storage Capacity of 32 GB
| Brand | Samsung |
| Model ID | Galaxy S Duos 2 S7582 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Pushmail |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Java | Yes |
| Processor | 1.2 GHz Cortex-A9, Dual Core |
| Graphics | Adreno 200 |
| Type | TFT |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | PLS |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 640 x 480, 30 fps |
| Other Camera Features | Auto Foucs, Flash Support |
| Size | 63.1x121.5x10.57 mm |
| Weight | 120 g |
| Type | Li-Ion, 1500 mAh |
| Talk Time | 12 hrs (2G), 8 hrs (3G) |
| Standby Time | 570 hrs (2G), 470 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 768 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSPA+ |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (OPP, SPP, PBAP, GAP, PBA, HID, PAN, A2DP, MAP, HFP, HSP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, eAAC, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MPEG4, H.263, H.264 |
| FM | Yes |
| Ringtone | 40 Polyphonic, MP3, WAV |
| SAR Value | 0.471 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Compass |
| Additional Features | MMS Enabled, Predictive Text Input, Calculator, World Clock, Clock, Calendar, Alarm, NFC Support, 10 Indian Languages, Voice Input |
| Important Apps | Chat ON, SNS Integration, Play Store, Samsung Apps, Google Search |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Excellent Phone /Good Call Volume Samsung S Duos 2 - S7582 I Purchased it from other Online Website . Feature Specifications:- 1)Real RAM working in Task Manager :- 717 MB 2)ROM:- 4 GB Out of which System Storage :-1.82 Gb (We Can't Use it) , 2.18 Gb Remaining Storage is User Available . 3)Dual Core Processor 4)Boot time :- 25 Sec only 5)Good Battery Backup 6)Good Graphics 6)Run Temple run 2 & Subway surf without lag 7)Support HD Videos. 8)Good Camera 9)Looks like High end S4 phone 10)Android Version :- 4.2.2. Jelly Bean 11) Overall Very fast & Excellent Phone My Rating to this phone in 10 K Budget :- 10/10 Very Important Feature :- Very High Earpiece Volume / Call Volume In addition to High call volume , Samsung give a option "Adapt Sound" in Settings which can further increase call volume according to your hearing capability Detailed Technical Specifications Internal Storage SD CARD - Up gradable upto 64 gb Internal Storage : 2.18 GB --->268 mb used ; 1.9 gb free Available Storage : 1.89 GB RAM Total RAM : 716 MB ; Available Ram : 205 Mb ( 27 %) ; 502 Mb used CPU Architecture ; ARM Cortex A9 1.20 GHZ GPU : Broadcom VideoCore IV HW Clock Speed ; 312 Mhz -1.20 Mhz ; Core 0 :- 800 MHZ ; Core 1 1200 MHZ Resoultion : 480 x800 Saurabh Mathur
what a phone really good amazing hi speed delivery thanks for the mobile store
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |