| Email* | |
| Mobile |
| GSM&EDGE Band | GSM Quad-band (850/900/1,800/1,900MHz) |
| 3G Band | (850/900/1,900/2,100MHz) |
| Network & Data | |
| GPRS | GPRS Class 33 |
| EDGE | Yes |
| 3.5G | HSPA+ 21Mbps |
| Operation System | Android 3.2 (Honeycomb) |
| Browser | Chrome Lite (supports Adobe� Flash�Player 11) |
| SAR value | 0.079W/kg |
| Processor | 1.4GHz Dual Core Processor |
| Form Factor | Tablet |
| Weight | 340g |
| Dimension (HXWXD) | 196.70 x 133.00 x 7.89mm |
| Technology | 16M colours WXGA SUPER AMOLED Plus |
| Resolution | 1,280 x 800 |
| Size | 7.7" |
| Capacity | 5,100mAh |
| Talk Time | up to 34 hours (2G), 20 hours (3G) |
| Standby | up to 1,200 hours (2G), 1,100 hours (3G) |
| Input Device | Full Touch (C-Type) |
| Camera Resolution | 3.2 Megapixel + 2.0 Megapixel (front-facing) camera |
| Flash | Yes, LED |
| Auto Focus | Yes |
| Shot Mode | Self Shot, Smile Shot, Panorama Shot, Action Shot, Timer Shot, Scene Mode, Macro Shot |
| Photo effects | Negative / Greyscale / Sepia |
| White Balance | Auto / Daylight / Cloudy / Incandescent / Fluorescent |
| Geo-Tagging | Yes |
| Outdoor Visibility | Yes |
| Photo Editor | Yes |
| Video messaging | Yes |
| Video Streaming | Yes |
| Video Telephony | Yes |
| HD Video Player | Yes, 1080p @ 30fps (1,920 x 1,080), H.263, H.264, MPEG4, WMV, DivX |
| HD Video Recording | Yes, 720p @ 30fps (1,280 x 720), MPEG4, H.264, 3gp |
| Video Maker | Yes |
| MP3 Player | Yes |
| MP3 Ringtones | Yes |
| 3.5mm Ear Jack | Yes |
| Embedded Wallpaper | Yes |
| Live Wallpapers | Yes |
| Samsung Apps | Yes |
| Social Hub (Basic) | Yes, Integrates all SNS, email and calendar accounts. Includes Calender (Google / Outlook / Facebook / Yahoo!) |
| YouTube Client | Yes |
| Multi-touch zoom | Yes |
| Sensor | Yes, Motion sensor |
| Android Market | Yes |
| Mobile Widgets | Yes (AccuWeather, Agenda, Clock, AP Mobile, Bookmark, Buddies now, Calendar, Contact, Program monitor, Pulse, Yahoo! Finance) |
| Voice Search | Yes |
| Readers Hub | Yes |
| Game Hub | Yes |
| Google Search, Gmail, Google Maps, Google Talk, Google Latitude & Google Places | Yes |
| Push E-mail | Yes, Gmail & Microsoft� Exchange ActiveSync� |
| Polaris Office | Yes |
| Pulse RSS Reader | Yes |
| Internal Memory | 16GB |
| Phone Book Entries | Limited by Memory |
| External Memory | MicroSD slot (up to 32GB) |
| Predictive Text Input T9 | Yes |
| Yes | |
| Handwriting Recognition (English and Simplified Chinese) | Yes |
| Kies via Wi-Fi | Yes |
| Kies air (downloadable from Samsung Apps) | Yes |
| Bluetooth | Yes, Bluetooth 3.0 |
| USB | Yes |
| WAP | Yes |
| Internet HTML Browser | Yes |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/a/n |
| TV-Output | Yes |
| PC Sync Application | Yes, via kies |
| AllShare (DLNA) | Yes |
| GPS | Yes, Google Maps |
| Tethering & portable hotspot | Yes |
| Wi-Fi dual antenna | Yes |
| Bluetooth tethering | Yes |
| USB Tethering | Yes |
| SamsungDive (Remote Controls) | Yes |
| Live Panel | Yes |
| Calendar | Yes |
| Scheduler | Yes |
| Clock | Yes |
| Worldtime | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calculator | Yes |
| Memo Book | Yes |
| Task Manager | Yes |
| Pen Memo | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Dialed/Missed/Received Calls | Yes |
| Touch Screen | Ye |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |