| Email* | |
| Mobile |
| In The Box | Tablet, Travel Adapter, Data Cable |
| Brand | Samsung |
| Model ID | Galaxy Tab 3 T211 |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Processor | 1.2 GHz Dual Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | GSM 900, 1800; 3G |
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Sensors | Accelerometer, Light Sensor, Proximity Sensor, Geo-magnetic Sensor |
| RAM | 1 GB |
| Internal Storage | 8 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch TFT Capacitive Touchscreen with 1024 x 600 pixels ,16 M Colors |
| Primary Camera | 3 megapixels |
| Secondary Camera | 1.3 megapixels |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Shot Mode, Framed Photos |
| Battery Type | 4000 mAh Lithium - Ion |
| Talk Time | 20 hrs (3G) |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Video Formats Supported | WMV, DivX, H.263, H.264, MPEG4 |
| Audio Formats Supported | AC-3, AAC, AAC+, AMR-NB, apt-X, AMR-WB, eAAC+, MP3, OGG, FLAC, WAV, WMA |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA Support |
| USB | Yes, USB 2.0 |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v3, Supported Profiles(SPP, PAN, A2DP, AVRCP, OPP, HSP, HID) |
| Dimensions | 188 x 111.1 x 9.9 mm |
| Weight | 304 g |
| Features | 0.749 W/Kg, 50 GB Free Dropbox Space, 2 GB Data by Vodafone on Postpaid Connections, ChatON, Google+ Hangouts, Group Chat, Buddy Interaction, Best Hand Grip, Games Hub, Music Hub, Readers Hub, Samsung Apps, 50 GB Free Dropbox Space. |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |