| Email* | |
| Mobile |
| Phone Type | Touchscreen |
| Operating Frequency | GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz 3G: 850, 900, 1900, 2100 MHz |
| SIM Type | SIM Type |
| Processor | 1.7 GHz Dual Core A15 + 1.3 GHz Quad Core A7 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 4.3 Jelly Bean |
| Sensors | Accelerometer Sensor, Gyroscope Sensor, Proximity Sensor, Compass Sensor, Hall Sensor, Light Sensor |
| Screen Size | 5.5 inch (13.95 cm) |
| Screen Type | HD Super AMOLED |
| Resolution | 1280 x 720 Pixels |
| Primary | 8 MP |
| Secondary | 2 MP |
| Flash | LED (High RCI) |
| Other Camera Features | Rear: Auto Focus with Smart Stabilization, Zero Shutter Lag, Drama Shot, Sound & Shot, Eraser, Best Photo, Best Face, Fast Motion Recording, Beauty Face, HDR, Panorama, Sports . Front: BSI Sensor with Smart Stabilization, Full HD Recording @ 30 fps, Decoding @ 80 fps |
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 16 GB (11 GB User Accessable) |
| Expandable Memory | Up to 64 GB using MicroSD |
| Phone Book | Yes |
| SMS | Yes |
| Browser | Browser |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSPA: 21 Mbps |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac (HT80) |
| Bluetooth | v4.0, LE |
| NFC | Yes |
| Navigation | GPS with GLONASS |
| Music Player | Yes |
| Video Player | Full HD Playback |
| Radio | No |
| Compatibility | Audio: MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, AMR-NB,WB, Vorbis, FLAC, WAV Video: H.264, MPEG-4, H.263, VC-1, WMV7, WMV8, MP43, VP8 |
| Other Audio & Video Features | Samsung Adapt Sound |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 3100 mAh |
| Dimensions | 14.84 x 7.74 x 0.86 cm |
| Weight | 162.5 g |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |