| Email* | |
| Mobile |
| Processor | 1 GHz Cortex-A8 |
| Graphics | Dual Mali-400 |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | GSM 900, 1800 |
| In The Box | Tablet, USB Cable, Charging Adapter, Headset, User Manual, Warranty Card |
| Operating System | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Sensors | Gravity Sensor, Accelerometer |
| RAM | 512 MB DDR3 |
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch TFT LCD Capacitive Touchscreen with 800 x 480 pixels |
| Other Display Features | Multi-touch Screen, Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | 0.3 megapixels |
| Mail Features | |
| Other Business features | Adobe Reader |
| Battery Type | 2800 mAh |
| Talk Time | 5 hrs |
| Standby Time | 112 hrs |
| Internet Browsing Time | 5 hrs |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes |
| Other Internet Connectivity Options | Gprs |
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Video Formats Supported | H.264, DIVX, XVID, RM, RMVB, MKV, WMV, MOV, MP4, AVI |
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, FLAC, OGG |
| Other Connectivity Features | 3G Dongle Support via USB and Only Support Tata Photon Dongle |
| USB | Yes, USB 2.0 |
| Bluetooth | v3 |
| Game, Google Play, Mini HDMI, Skype, Calculator, Calendar, Clock, Gmail, Google Talk, Latitude, Navigation, Places, Play Store |
| 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |