| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Handset, Data Cable, Warranty Card, User Guide, Battery, Charger, Headset |
| Brand | Micromax |
| Model Name | Canvas HD |
| Model ID | A116i |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Conference Call, Hands Free, Loudspeaker |
| Handset Color | White |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2.1 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Quad Core |
| Type | LCD |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | HD, 1280 x 720 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom, IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280, 30 fps |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Night Mode, Creative and Shoot Stop-motion, Burst Mode, Zoom - 4x, White Balance, Color Effect, Scene Mode |
| Size | 74x144x10.7 mm |
| Type | 2000 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 174 hrs (2G) |
| Internal | 1.77 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 11 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports eAAC+, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports H.263, H.264, MPEG-4, 3GP, HD |
| FM | Yes |
| SAR Value | At the Head - 0.472 W/Kg, At the Body - 0.412 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gravity Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Multi-task, Intuitive Text Input and Spell Check, Games, Live TV, Voice Search, Flight Mode, Sound Recorder, Widget, Voice Input |
| Important Apps | Hook Up, M! Zone+, Mi Live, Google Play Store, Mi Zone, MiSMS App, Mi Store App, Facebook |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |