| Email* | |
| Mobile |
| OS | Android 4.4.2 Kitkat |
| Processor | 2 GHz OCTA Core Processor |
| Screen Size | 5.5 inch |
| Screen Type | Internal Capacitive |
| Screen Resolution | Full HD(1920X1080) |
| Rear Camera | 16MP AF with Flash |
| Secondary Camera | 5MP AF |
| Night Mode | Yes |
| Zoom Level | 4X |
| Resolution | 1920X1088p |
| Recording and Playback | 3gp |
| Video Recording | Yes |
| Audio format supported | AAC, HE-AAC, MP3, AMR, ogg |
| Video resolution | 1080p |
| Video format supported | MP4, 3gp, avc |
| Video frame rate | 30fps |
| FM radio | YES (87.5 - 108MHz) |
| FM recording format | 3gp |
| GSM 2G | 850/900/1800/1900MHz |
| WCDMA 3G | 900/2100MHz |
| HSPA | HSDPA - 21Mbps, HSUPA - 5.76Mbps |
| Speaker phone | Yes (8ohms) |
| GPS | YES |
| GPRS | CLASS 12 |
| Wi-Fi | 802.11b/g/n |
| Wi-Fi Hot Spot | Yes |
| Bluetooth Version | BT4.0 |
| USB | Yes |
| EAR Jack | 3.5mm |
| RAM | 2 GB |
| ROM | 32 GB |
| Internal SD Card Memory | 25 GB for mass storage, 1 GB for apps installation |
| Type | Li-Polymer |
| Volt | 4.35 |
| Capacity | 2300 mAh |
| Talk Time | 8 Hours |
| Standby Time | 210 Hours |
| Browsing Time | 4 Hours |
| Alarm (5 with snooze) | Yes |
| Calculator/calendar | Yes |
| SIM Type | Dual SIM/Dual Standby |
| 1 Year Manufacturer Warranty |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |