| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Micromax A116 Canvas HD:-
| 2G Network | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 144 x 74 x 10.7 mm (5.67 x 2.91 x 0.42 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 5.0 inches (~294 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Yes |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB (1.77 GB user available), 1 GB RAM |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 11 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary | Yes, 2 MP, VGA video rec. |
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean), planned upgrade to v4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | MTK MT6589 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| SNS integration | |
| MP3/AAC/WMA/WAV player | |
| MP4/WMV/H.264/H.263 player | |
| Organizer | |
| Document viewer | |
| Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Google Talk | |
| Voice memo/dial | |
| Predictive text input | |
| Li-Ion 2000 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 174 h |
| Talk time | Up to 5 h |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |