| Email* | |
| Mobile |
Maxx MT616 Zippy is a Bar phone weighing 90.4g. It?s dimensions are 114MM x 57.3MM x 12MM . The talk-time of the phone is Up to 3-4 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 3.2 inches, WQVGA Resistive Touch Screen, 262K Colors. This model comes with Camera of , 1.3 Mega Pixels Camera with Flash Light with , Digital Zoom
Maxx MT616 Zippy is a Bar phone weighing 90.4g. It?s dimensions are 114MM x 57.3MM x 12MM . The talk-time of the phone is Up to 3-4 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 3.2 inches, WQVGA Resistive Touch Screen, 262K Colors. This model comes with Camera of , 1.3 Mega Pixels Camera with Flash Light with , Digital Zoom| Brand | Maxx |
| Model | MT616 Zippy |
| Weight | 90.4 G |
| Form Factor | Bar |
| Dimensions | 114x57.3x12 MM |
| Operating Frequency | GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz |
| Dual Sim | Yes, Dual SIM, Dual Standby |
| Touch Screen | Yes, Resistive Touch Screen |
| Display Color | 3.2 inches, WQVGA Resistive Touch Screen, 262K Colors |
| Display Size | Maxx MT616 Zippy has a display size of 240 x 400 px |
| Display Features | 7-Active Screen, Live Wallpaper, Widgets |
| Sensors | G-Sensor |
| Camera | Yes, 1.3 Mega Pixels Camera with Flash Light |
| Camera Res. | 1280 x 1024 Pixels |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Recording | AVI |
| Video Player | MP4, 3GP, AVI, KMV |
| Games | Yes, Cake Factory, Boxman, Wild bird, Miner, Fruit, Fly, Plant Corpse, Cut Rope, Run, Light |
| Java | Yes |
| Browser | Yes, WAP Browser, Operamini, Bolt |
| Phone Book | Yes, 1000 Entries |
| Missed Calls | Yes |
| Received Calls | Yes |
| Dialed Calls | Yes |
| Stand By Time | Up to 250-300 hours |
| Talk Time | Up to 3-4 hours |
| Li-ion | 1000 mAH |
| Internal Memory | 1GB+256MB |
| External Memory | Yes, Up to 16 GB |
| Memory Slot | Yes, T-Flash Card |
| SMS | Yes, SMS Storage 1000, Reply SMS After Reject |
| MMS | Yes |
| Yes | |
| Instant Messaging | Yes, Nimbuzz, MSN, Skype Messenger and Yahoo Launcher |
| Social Networking Services | Facebook, Twitter |
| Ring Tone | Vibration, MP3, Polyphonic |
| FM | Yes, FM Radio |
| Music | MP3, AAC, WAV with Sound Recording, 3.5mm Audio Jack |
| Speaker | Yes |
| Headset | Yes |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | No |
| Port | Yes, 5 Pin Micro USB Port |
| Edge | No |
| Infra Red | No |
| Salespack | Handset, Battery, Charger, Earphone, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |