| Email* | |
| Mobile |
Maxx MX463neo Sleek is a Bar phone weighing 58g. It?s dimensions are 115MM x 49MM x 8.8MM . The talk-time of the phone is Up to 2.5-3 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 6.1 cms (2.4 inches), TFT 252K Colors. This model comes with Camera of , 1.3 Mega Pixels Camera with Flash with , Digital Zoom
Maxx MX463neo Sleek is a Bar phone weighing 58g. It?s dimensions are 115MM x 49MM x 8.8MM . The talk-time of the phone is Up to 2.5-3 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 6.1 cms (2.4 inches), TFT 252K Colors. This model comes with Camera of , 1.3 Mega Pixels Camera with Flash with , Digital Zoom| Brand | Maxx |
| Model | MX463neo Sleek |
| Weight | 58 G |
| Form Factor | Bar |
| Dimensions | 115x49x8.8 MM |
| Operating Frequency | GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz |
| Dual Sim | Yes, Dual SIM, Dual Standby |
| Display Color | 6.1 cms (2.4 inches), TFT 252K Colors |
| Camera | Yes, 1.3 Mega Pixels Camera with Flash |
| Camera Res. | 1280 x 1024 Pixels |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Player | MP4, 3GP, AVI |
| Camera Features | Image viewer |
| Games | Yes, UFO Game |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| Phone Book | Yes, 300 Entries, Call Blacklist |
| Missed Calls | Yes |
| Received Calls | Yes |
| Dialed Calls | Yes |
| Stand By Time | Up to 250-300 hours |
| Talk Time | Up to 2.5-3 hours |
| Li-ion | 1000 mAH |
| Internal Memory | N/A |
| External Memory | Yes, Up to 4GB |
| Memory Slot | Yes, Micro SD/T-Flash Card |
| SMS | Yes, SMS Storage 300, SMS On Call Reject |
| MMS | Yes |
| No |
| Ring Tone | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| FM | Yes, FM Radio |
| Music | MP3, MIDI, WAV, AMR with Sound Recording, 3.5mm Audio Jack |
| Speaker | Yes |
| Headset | Yes |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | No |
| Port | Yes, Micro USB (5pin) |
| Edge | No |
| Infra Red | No |
| Salespack | Handset, Battery, Charger, Earphone, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |