| Email* | |
| Mobile |
LG Optimus-Black-P970 is a GSM phone. LG Optimus-Black-P970, a SmartPhone mobile comes with a great list of features of LG Optimus-Black-P970 price is optimal and it is a great buy.
LG Optimus-Black-P970 is a GSM phone. LG Optimus-Black-P970, a SmartPhone mobile comes with a great list of features of LG Optimus-Black-P970 price is optimal and it is a great buy.| Internal Memory | 1 GB |
| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 32 GB |
| Battery | LI-Ion |
| Capacity | 1500 mAh |
| Bluetooth | Available |
| Wi-Fi | Available |
| 3G | Available |
| USB Connector | Available |
| GPRS | Available |
| Touch Screen | Available |
| Input Type | Keypad |
| QWERTY | Available |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 240 x 320 Pixels |
| Number of Colors | 256K |
| Speaker | Available |
| Type | MegaPixel |
| MegaPixel | 5 MP Camera with 2 MP front camera |
| FM Radio | Available |
| Music Player | Available |
| Music Formats | MP3, WAV, eAAC+ |
| Ringtones | MP3 |
| Contacts Management | Available |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
| Available |
| Internet | Available |
| Java Enabled | Available |
| Android OS | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |