| Email* | |
| Mobile |
LG Optimus-NET-P690 is a GSM phone. LG Optimus-NET-P690, a SmartPhone mobile comes with a great list of features. LG Optimus-NET-P690 price is optimal and it is a great buy.
LG Optimus-NET-P690 is a GSM phone. LG Optimus-NET-P690, a SmartPhone mobile comes with a great list of features. LG Optimus-NET-P690 price is optimal and it is a great buy.| Internal Memory | 150 MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 32 GB |
| Talk Time | 12 hrs |
| Standby Time | 581 hrs |
| Capacity | 1500 mAh |
| Bluetooth | Available |
| Wi-Fi | Available |
| 3G | Available |
| USB Connector | Available |
| GPRS | Available |
| Touch Screen | Available |
| Display Type | 3.2 Inch LCD TFT |
| Resolution | 320 x 480 Pixels |
| Number of Colors | 262 K |
| Type | Megapixel |
| MegaPixel | 3 MP |
| Zooming | 4x |
| FM Radio | Available |
| Music Player | Yes, Supports MP3, AAC+, WMA |
| Video Player | Yes, Supports MP4, H.263 |
| Video Recording | Yes, 640 x 480, 24 fps |
| Ringtones | MP3 |
| SMS | Available |
| Available |
| Internet | Available |
| Android OS | Available |
| Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |