| Email* | |
| Mobile |
GPRS and EDGE Enabled Dual SIM (GSM + GSM) 2.4-inch Screen FM Radio with Recording Expandable Storage Capacity of 32 GB 1.3 MP Primary Camera Alphanumeric Keypad
Key Features of Intex SPARK (Black & Red) GPRS and EDGE Enabled Dual SIM (GSM + GSM) 2.4-inch Screen FM Radio with Recording Expandable Storage Capacity of 32 GB 1.3 MP Primary Camera Alphanumeric Keypad| Brand | Intex |
| Model ID | SPARK |
| Form | Bar |
| SIM Size | Mini SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 7 fps |
| Type | Li-Ion, 1800 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G) |
| Standby Time | 500 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP, AVI |
| FM | Yes, with Recording |
| SAR Value | 0.723 W/Kg, DCS |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 50 |
| Phone Book Memory | 500 |
| Additional Features | Auto Call Record, Black and White List, Torch Light, Mobile Tracker, Sys Wallpaper, Hindi and English Language Support, Mobile Tracker |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |