| Email* | |
| Mobile |
Key Features of iBall Q9703 Tablet (Wi-Fi, 3G, 16 GB)
1.2 GHz Cortex-A7 Quad Core Processor HD and Ultra HD Video Player 5 MP Primary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.1 (Jelly Bean) OS 2 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled 9.7-inch HD IPS Capacitive Touchscreen
Key Features of iBall Q9703 Tablet (Wi-Fi, 3G, 16 GB) 1.2 GHz Cortex-A7 Quad Core Processor HD and Ultra HD Video Player 5 MP Primary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.1 (Jelly Bean) OS 2 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled 9.7-inch HD IPS Capacitive Touchscreen| Brand | iBall |
| Model ID | Q9703 |
| Processor | 1.2 GHz Cortex-A7 Quad Core |
| Graphics | PowerVR SGX543MP2 8 Core Processor |
| In The Box | OTG Cable, Carry Case, Travel Adapter, USB Cable, User Manual, Warranty Card, Cleaning Cloth, Tablet, Headset |
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| RAM | 2 GB DDR3 |
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 9.7 inch Capacitive Touchscreen with 2048 x 1536 pixels |
| Other Display Features | IPS Display, Retina Panel, Multi-touch |
| Primary Camera | 5 megapixels |
| Secondary Camera | 2 megapixels |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| Mail Features |
| Battery Type | 8000 mAh Lithium - Ion |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Video Playback | Yes , HD Playback |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| HDMI | Yes |
| Other Connectivity Features | 3G Dongle Support via USB |
| USB | Yes, Micro USB |
| Features | Bluetooth Support, OTG Port, 4 Videos Playback Simultaneously |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |